Abychom se vyrovnali s bezdomovectvím či klimatickou krizí, potřebujeme se dívat na problémy a jejich příčiny v souvislostech. Map the System je soutěž, která učí studenty přicházet na účinná řešení společenských problémů díky uplatnění systémového myšlení. |
Studenti v soutěžních projektech zkoumají společenské nebo enviromentální výzvy, kterým v současné době čelíme. Mapují systém, jehož chování napomáhá vytvářet dané problémy a snaží se popsat faktory, které přispívají k jejich vzniku a rozvoji. Třeba vzorce našeho uvažování, chování, ekonomické vlivy, politická rozhodnutí nebo globální trendy.
Během své práce studenti využívají techniky systémového myšlení a učí se vidět problémy v souvislostech. Ve finále soutěže studenti prezentují vizuální mapy, které zachycují jak problém vzniká, koho zasahuje a co všechno v daném systému přispívá k jeho rozvoji. Na závěr svých prezentací navrhují, jak k řešení problému přistoupit.
Do soutěže se zapojují jednotlivci i studentské týmy z univerzit po celém světě. Soutěž Map the System pořádá Skoll Center for Social Entrepreneurship, komunita akademiků, odborníků z praxe a studentů při obchodní škole Oxfordské univerzity, Saïd Business School. Díky partnerství s univerzitami ze světa se mohou studenti účastnit soutěže na lokální úrovni ve své zemi a postoupit do mezinárodního kola, které se koná v Oxfordu.
Vítězí projekty, které prokáží co největší snahu o pochopení chování systému, ochotu vyslyšet hlasy těch, kterých se problém přímo týká, a zároveň zvládnou práci s vizualizací i se zdroji dat, které k analýze využijí. Finalisté mezinárodního kola jsou navíc oceněni i finančně a mohou získat až 4 000 liber.
Na důležitost systémového myšlení upozorňuje Daniela Papi-Thornton, jedna z prvních ředitelek Skoll Center for Social Entrepreneurship, v článku pro Stanford Social Innovation Review:
„Jsme v době, kdy každý druhý zakládá startup v podobě sociálního podnikání. Jsme zaplaveni hackatony, akcelerátory, podnikatelskými inkubátory a kurzy sociálního podnikání. Většinou se zaměřují na rozvoj dovedností potřebných pro sociální podnikání, ale zanedbávají dovednosti potřebné k úplnému pochopení problému a nastartování sociálních změn.“
„Aby lidé skutečně změnili systém, věřím, že potřebují komplexní soubor dovedností - systémové myšlení, porozumění nástrojům pro spolupráci a větší kolektivní dopad, nehierarchický leadership, kdy lidé v týmu přijímají odpovědnost a iniciativu za projekty a posouvají je směrem k cíli, bez ohledu na své umístění v hierarchii firmy. Zároveň je potřeba, aby si lidé byli vědomí svých silných stránek, role v týmu a způsobu práce, při kterém ze sebe vydají to nejlepší. Měli by znát i svou míru tolerance rizika, která ovlivní jejich směřování v kariéře v oblasti dosahování pozitivních společenských změn. A pokud chtějí převzít vedoucí nebo strategickou roli v řešení společenského probému, potřebují hluboké pochopení reality tohoto problému.“
Aktivity spojené se soutěží Map the System probíhají v Kampusu Hybernská
► Adresa
Hybernská 4
110 00 Praha 1
E-mail: