Soutěžní projekty hodnotí odborníci, kteří vnímají systémového myšlení jako nezbytnou dovednost pro úspěšné řešení společenských problémů. |
Martina Břeňová je ředitelkou Nadace OSF (Open Society Fund Prague), která je jednou z největších nadací u nás a podporuje demokracii a občanskou společnost v ČR a zemích střední Evropy. Jejím životním tématem je filantropie, zejména podporující systémové změny a téma inovativní spolupráce soukromého, občanského a veřejného sektoru.
Osm let působila ve vedení Nadačního fondu Avast, který například podpořil klíčový rozvoj paliativní péče (program Spolu až do konce) a její systémové ukotvení v České republice. Je členkou správní rady v Nadačním fondu Eduzměna, který podporuje vzdělávání, působí v Nadačním fondu Kliniky paliativní medicíny a v organizaci Zlatá rybka, která podporuje děti a jejich rodiny, aby se nebály věřit ve své sny. V minulosti pracovala také pro organizace Člověk v tísni, Nadaci VIA nebo Českou filharmonii.
Je členkou Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. K tématu lidských práv, svobody a důstojnosti ji přivedl Václav Havel.
Absolvovala Filozofickou fakultu MU v Brně a studovala také na Yale University v New Haven a je absolventkou programu Philanthropy for Impact pod vedením lektorů z Harvard Kennedy School.
„Systémové myšlení je důležité, abychom dosáhli skutečné změny. Mohu jí dosáhnout, pokud se snažím pochopit souvislosti, vzdám úctu minulosti, dokážu vést kvalitní dialog a spolupracovat se všemi správnými stakeholdery, abychom společně designovali budoucnost.“
Prof. Jan Černý, Dr., vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. Na této fakultě přednáší buněčnou biologii, imunologii a histologii. Zabývá se zejména dynamikou endozomálního systému s důrazem na antigenní prezentaci, membránovými mikrodoménami a vlivem nízkomolekulárních inhibitorů a sekundárních metabolitů na buněčnou fyziologii. Podílí se na organizaci Mezinárodní biologické olympiády a soutěže EUSO. Je jedním z garantů nově vzniklého interdisciplinárního bakalářského programu Science, který je realizován ve spolupráci Přírodovědecké a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy - přečtěte si o něm více v univerzitním magazínu Forum.
„Končí éra superspecialistů, budoucnost patří absolventům, kteří umí jednotlivé disciplíny propojovat a hledat řešení komplexních problémů.“
Zdroj: Vesmír, editováno.
Po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Martin vedl vývoj algoritmických obchodních systémů ve společnosti RSJ Securities, kde byl také členem dozorčí rady.
Později v RSJ Investments řídil investiční fond, zaměřený na ekologické zemědělství. Dva roky také pracoval jako investiční manažer v prvním českém impaktovém fondu Tilia Impact Ventures. Dopadovému investování se věnuje i nyní v rámci vlastního investičního fondu duchaczech.
Mimo podnikání se Martin věnuje také filantropii – dlouhodobě podporuje organizaci Ashoka, která se zaměřuje na mapování systému a podporu realizátorů systémových změn v ČR.
Dlouhodobě se věnuje přenosu poznatků z akademického prostředí do praxe a spolupráci subjektů komerční, veřejné i neziskové sféry. Od roku 2014 je ředitelkou Centra pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy (CPPT), působí v představenstvu národní asociace Transfera.cz a zároveň ve vedení ASTP (Association of Knowledge Transfer professionals).
Vystudovala mimo jiné Právnickou fakultu UK, působila na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, má zkušenosti i ze soukromého a neziskového sektoru, v Británii pracovala na inovativním projektu Future Schooling for Knowsley, překládala a věnovala se i strukturálním fondům. Spolupracuje s Evropskou komisí v oblasti Knowledge Valorisation, kde také vyžívá metody systémového mapování této komplexní problematiky.
Aktivity spojené se soutěží Map the System probíhají v Kampusu Hybernská
► Adresa
Hybernská 4
110 00 Praha 1
E-mail: