• Aktuality

Aktuality

11. července 2023

Úspěch v Oxfordu ► Tým UK získal v soutěži Map the System ocenění za vysoce hodnocený projekt. Gratulujeme!

Interdisciplinární tým Univerzity Karlovy (FF UK, PřF UK a UPCE) zaznamenal velký úspěch v globálním finále prestižní soutěže Map the System na Univerzitě v Oxfordu. Systémová analýza a skvělá prezentace na téma Trauma a porod v České republice udělaly velmi dobrý dojem na odbornou porotu a tým UK získal Excellence award za vysoce hodnocený projekt.



S našim týmem jsem prošel jako mentor celou jejich cestu soutěží a mám velkou radost z toho, kam svůj projekt dotáhli. V Oxfordském finále patřili k nejmladším, a navíc byli jedním z mála univerzitních týmů, které nemají angličtinu jako primární jazyk výuky. Tím měli oproti konkurenci výrazně těžší pozici. O to větší kredit jim patří za to, jaký dojem u porotců i dalších účastníků jejich projekt zanechal. Porota ocenila jejich komplexní přístup k problému a fakt, že na fenomén traumatu z porodu nahlédli z perspektiv různých aktérů a objektivně zvážili různé strukturální faktory i mentální modely. Právě proto porota projekt výslovně ocenila a udělila mu Excelence Award. Tato cena je určena týmu, který sice nepostoupil mezi 6 finalistů, ale zůstal jen velmi těsně před branami velkého finále. V tak silné konkurenci je to opravdu významný úspěch,“ říká mentor Radoslav Pittner, který doprovázel tým v rámci jeho přípravy na soutěž v kurzu Map theSystem – Zmapuj systém a nastartuj změnu, který pořádá Centrum pro přenos poznatků a technologií UK.


Celosvětové finále soutěže Map the System se uskutečnilo ve dnech 3. až 9. července 2023 na Univerzitě v Oxfordu a zúčastnilo se ho 17 týmů z univerzit z celého světa, které byly v rámci mezinárodního semifinále vybrané z 60 vítězů jednotlivých národních kol z více než 20 zemí. Všechny týmy přinesly do soutěže závažné společenské nebo environmentální otázky naší doby.


Map the System je vzdělávací program a soutěž zaměřená na společenské inovace, které mění způsob, jakým se učíme hledat řešení výzev dnešní společnosti. V rámci vysokoškolského vzdělávání vybavuje novou generaci leaderů systémovým myšlením, aby mohli přetvářet svět,“ vysvětlil Peter Drobac, ředitel Skoll Centre for Social Entrepreneurship při Oxford University, které soutěž Map the System pořádá.

Program týdne se skládal z workshopů a mentoringových setkání, která poskytla týmům možnost ještě zapracovat na jejich tématech. Významný prostor měl i networking.


Bylo velmi příjemné trávit čas s lidmi, kterým stejně jako nám leží na srdci sociální inovace a společenské problémy. Jako tým jsme byly nejdřív trochu vyděšené, jak intenzivní program nás čeká, začínalo se ráno a na kolej jsme se pravidelně vracely až kolem desáté večer, aniž bychom si odpočinuly. Perfektně jsme to ale zvládly! I díky neustálé podpoře lidí ze Skoll Centre – nebyl den, kdy by se nás nezeptali, jak se cítíme a jestli něco nepotřebujeme,“ popisuje intenzivní zážitek Barbora Mudrová z Filozofické fakulty UK, která v Oxfordu reprezentovala UK společně s Johanou Němečkovou z Filozofické fakulty UK. V týmu byla také Ema Dvořáková z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice a grafik Dominique Hádek. Poslední členka týmu, Johana Kužílková z Přírodovědecké fakulty UK, se finále nemohla zúčastnit



Samotné soutěžní finále pak probíhalo ve dvou dnech – v sobotu 8. 7. dopoledne se uskutečnily prezentace všech zúčastněných týmů, včetně týmu UK, a z nich odborná porota vybrala 6 nejlepších, které postoupily do nedělního velkého finále. 


Záznam velkého finále včetně závěrečného vyhlášení oceněných, můžete shlédnout na YouTube:

 

Vyhlášení ceny pro tým Univerzity Karlovy v čase 6:06:57 ZDE.


Na finále soutěže v Oxfordu byla velmi zajímavá možnost vnímat náš vlastní projekt a perspektivu v kontextu jiných projektů a globálního záběru,“ říká Johana Němečková, členka týmu z Filozofické fakulty UK. „Seznámily jsme se se ženami z Nepálu, které založily neziskovku zabývající se sexuální výchovou pro dívky a ženy v jejich zemi. Nebo se studenty, kteří žili v dětství v Ghaně u obří skládky elektronického odpadu, který je dovážený z jiných zemí. V celé soutěži nakonec zvítězil projekt zaměřený na dětské nevěsty v Indonésii. Vyslechli jsme si opravdu velké množství silných příběhů. Bylo velmi zvláštní, když jsme skončily naši prezentaci a najednou jakoby „to celé skončilo". Právě i díky tomu jsme si v týmu uvědomily, že se chceme na systémové změně dál podílet,“ shrnuje Johana.


Odhodlání dál se zabývat rozpracovaným projektem a celkově i dál využívat znalosti a perspektivu, kterou díky soutěži získala, potvrzuje i Barbora Mudrová: „Téma sociálních inovací je vysoce mezioborové. Mě osobně bude určitě dál provázet obecně téma traumatizace a PTSD, které se teď vědecky hodně zkoumá a také klinicky řeší. A náš projekt zaměřený na porod a s ním spojené trauma rozhodně také nezůstane jen tak ležet. Ve spolupráci s organizací Ashoka chceme dál přispívat k debatě o českém porodnictví a ideálně i k jeho změnám. Máme kontakty na lidi, s jejichž pomocí chceme téma dál rozvíjet, a máme konkrétní nápady, kudy se do změny českého porodnictví zapojovat. Zatím ale neprozradíme, o co jde – vše má svůj čas!“ uzavírá Barbora.

Sdílet na:  
Kontakty

Aktivity spojené se soutěží Map the System probíhají v Kampusu Hybernská


Adresa

Hybernská 4

110 00 Praha 1

Web: www.kampushybernska.cz

E-mail:


Jak k nám